17
June , 2018
Sunday
Despre paradisurile fiscale şi firmele offshore se vorbeşte în şoaptă. O anatemă pluteşte asupra lor, ...
La 1 ianuarie 2014 se împlinesc 10 ani de când, alături de alte şase state ...
În cele peste două decenii de prezenţă în viaţa economico-socială din România, „Niro Investment Group” ...
Dacă în 1994 românii nici nu făceau parte din topul celor mai numeroase zece comunităţi ...
Practici abuzive [caption id="attachment_4531" align="alignleft" width="300"] Medicii recrutaţi din România sunt uneori supuşi unor măsuri abuzive[/caption] În ...
Naţionalismul s-a manifestat, cu pregnanţă, în momente dominate de inegalitaţi sociale, de disfuncţionalităţi economice şi, ...
Un ghid al noului venit În Olanda a găsi de lucru înseamnă mult mai mult decât ...
O emisiune transmisă de postul „TVR Actualitatea”, în seara zilei de 8 august a.c., despre ...
Miniştrii de Finanţe din zona euro au acordat un ajutor băncilor spaniole, în valoare de ...
Fără certificare minoritară Cu un secol în urmă, în 1914, în Bulgaria, în zona Vidin, erau ...
În Capitală bântuie frigul nedorit şi nepoftit de nimeni. În acest răstimp multă lume aleargă ...
Ideea unei forţe armate comune a blocului comunitar suscită din nou o vie polemică, statele ...
Biblioteca, cărţile ei trebuie să circule printre cititori, menţind legăturile cu rădăcinile culturale ale naţiunii, ...
Dialog cu diaspora Câți români au reședințӑ în Franța? [caption id="attachment_6054" align="alignleft" width="300"] Legătura cu românii din ...
SUPLIMENT FRANTA

Ortodoxie românească la Paris

Reporter: editura May - 10 - 2013

În Paris locuiesc foarte mulţi români care ne fac cinste, nu doar cei câţiva cerşetori expulzaţi din Franţa cu sau fără motiv. De altfel, Parisul a fost întotdeauna capitala culturii, iar în pleiada valorilor lumii, românii au avut întotdeauna un loc de frunte.

Parintele Razvan Andrei Ionscu

Parintele Razvan Andrei Ionscu

Şi chiar dacă mulţi compatrioţi au plecat în afara graniţelor, ei au luat cu ei şi Biserica, şi credinţa. „Darul cel mai de preţ pe care îl putem oferi noi, românii, francezilor, este (re)descoperirea Ortodoxiei”, mărturiseşte părintele Răzvan Andrei Ionescu, parohul parohiei Sfânta Parascheva – Sfânta Genevieva din Paris.

Biserica Saint Sulpice este situată ultracentral în Paris, într-unul dintre cele mai scumpe şi mai bine cotate arondismente. Aici, ortodocşii români au la dispoziţie ca lăcaş de cult provizoriu o criptă situată la demisol, un fel de catacombă pariziană care duce cu gândul la rânduiala primilor creştini. Aici se roagă românii, şi nu numai, de mai bine de zece ani, cu nădejdea că vor putea avea cândva o biserică a lor. Parohia, care poartă numele a două sfinte, Parascheva de la Iaşi şi Genoveva, ocrotitoarea Parisului, este păstorită de părintele Răzvan Andrei Ionescu.

Biserica Inaltarea Domnului si Sfantul Stefan cel Mare

Biserica Inaltarea Domnului si Sfantul Stefan cel Mare

„Este o parohie cu mulţi tineri, o parohie vie, o parohie în care ne străduim să învăţăm să fim vii. Mulţi îmi vorbesc despre sentimentul de «acasă» pe care îl resimt aici. Personal, cred că suntem acasă oriunde resimţim harul lui Dumnezeu, iar cripta noastră este un loc tare bun în acest sens. O fi darul sfântului Sulpiciu, mort în anul 670 – deci ortodox la vremea cu pricina! – o fi ocrotirea sfintelor noastre Parascheva şi Genoveva, or fi toate acestea şi încă altele, despre care nu ştim, cert este că simţim binecuvântarea lui Dumnezeu asupra noastră şi o anume intimitate care provoacă la simţirea tainei lui Dumnezeu. Pe la noi trece multă lume, sunt mulţi care excelează în domeniile lor şi aduc ceva din bogăţia pe care o trăiesc, punând-o aici, la picioarele lui Hristos… Toate acestea ne fac, la nivel comunitar, bogaţi, aş spune chiar răsfăţaţi. Este deosebit ce se întâmplă, prin faptul că Dumnezeu a rânduit să ne cultive ca pe nişte seminţe, pe noi, ortodocşii de azi din Occident, spre a întoarce cumva Occidentului vechea sa tradiţie liturgică şi bisericească, de a-şi redescoperi ortodoxia pe care a trăit-o în primul mileniu”, face părintele Ionescu o radiografiere a vieţii spirituale a românilor instalaţi în Occident.

Biserica Sfintii Arhangheli din Paris

Biserica Sfintii Arhangheli din Paris

Se pare că cei mai mulţi sunt în Italia, apoi în Spania. Franţa ar fi cumva pe locul trei, patru… Parohia trăieşte prin prezenţa oamenilor, care, la rândul lor, trăiesc prin prezenţa parohiei. Parohia oferă un anumit ritm de viaţă, dat de slujbe. Sunt sute care vin în fiecare duminică, sunt zeci care vin la liturghiile de foarte de dimineaţă din timpul săptămânii, sunt sute cei care gravitează în jurul parohiei noastre venind pentru ocazii deosebite din viaţa lor. Prezenţa noastră la subsolul, la «baza» bisericii catolice este mărturia pe care o dăm drept fundament necesar tuturor creştinilor. Noi mărturisim chipul dintotdeauna al Bisericii, şi am conştiinţa că suntem în Occident nicidecum numai pentru noi, emigraţia, ci poate ca gest de întărire, de susţinere a creştinismului întreg, în valorile lui de trăire esenţiale. De fapt, Galia a trăit ea însăşi ortodoxia până la Schismă, deci prezenţa noastră aici nu face decât să-i pună pe urmaşii ei mai deplin în relaţie cu propriul trecut, cu propria mărturisire. Luaţi exemplul sfintei Genoveva de Paris, nu este ea o mărturie ortodoxă vie în Franţa? Este ocrotitoarea Parisului, dar şi a parohiei noastre. Catacombici sau nu, cert este că Dumnezeu a îngăduit locuşorul nostru pe harta Parisului”, a vorbit părintele despre cât de vie se poate menţine credinţa într-un spaţiu cultural şi religios diferit de cel originar.


LISTA BISERICILOR ORTODOXE DIN FRANTA

A

AIX-EN-PROVENCE – L’Eglise „Les Granettes”, parohia Sfântul Ioan Casian (29 feb) – 2235 route de Berre 13090

AMIENS – Chapelle „Pélérinage St.Joseph”, parohia Învierea Domnului – 52 Chaussée Jules-Ferry 80000

B

BREST – L’Eglise La Trinité, parohia Sfintei şi de-viaţă-făcătoarei Cruci (14 sept) – 29280 La Trinité-en-Plouzané

BESANCON – Capela Bisericii Sainte-Jeanne-d’Arc, parohia Acoperàmântul Maicii Domnului si Sfântul Gheorghe (1 oct), rue Fontenottes/Crotot 2500

BORDEAUX – Reşedinţa Episcopală, parohia Sfântul Iosif (19 mars) – 58-60 rue Paul Louis Lande 33000

C

CAEN – Chapelle du Centre Hospitalier Régional, parohia Sfântul Andrei şi Sfânta Alexandra – 14 Bd. Clemenceau 14000

CHERBOURG – Comunitatea Sfânta Cecilia (22 nov) – 50700 Brix/Valognes

F – G

FIGEAC – Parohia Sfântul Arhanghel Mihail şi Sfântul Gheorghe de la Puy-en-Velay (29 sept) – 33 rue de Colomb 41000

GRENOBLE – Centre Ecuménique de Poisat, parohia Tuturor Sfintilor (duminica întâi după Rusalii) – Place George Brassens 38320 Poisa

L

LILLE – Notre-Dame de la Réconciliation, parohia Sfântul Ioan Botezatorul (7 ian) – rue de Canteleu

M

MARSILIA – St.Cannat, parohia Sfintii Trei Ierarhi (30 ian) – 4 Places des Prêcheurs 13001

METZ 1 – parohia Sfântul Martin si Sfântul Siluan (11 nov) – 32 rue Saint Gengoulf 57000

METZ 2 – Eglise Franciscaine, parohia Sfântul Nicolae (6 dec) – 17 rue Marchant 57000

MONTPELLIER – Chapelle de la Communauté des Jésuites, parohia Sfântul Apostol Andrei (30 nov) – 23 rue de la Garenne 34090

MULHOUSE – Chapelle St.Damien, Clinique de Gérontologie, parohia Sfinţii Doctori fără de arginţi Cosma şi Damian (1 iul) – 23 av. de 1ère Division Blindée 68090 Preot Emil Tanca

N

NANCY – Crypte de l’église Saint Pierre, parohia Sfiinţii Apostoli Petru şi Pavel (29 iun) şi Sfântul Nicolae – Av. de Strasbourg (intrarea rue Lionnois) 54000

NICE – Notre Dame du Vallon des Fleures, parohia Sfiinţii Constantin şi Elena (21 mai) – 164 Av. Henry Dunant

NÎMES – Maison Paroissiale de l’Eglise Notre-Dame-des-Enfants, parohia Întâmpinarea Domnului (2 feb) – 781 rue de Bouillargues 30000

P

PARIS 1 – Notre-Dame Auxilliatrice, parohia Pogorârea Duhului Sfânt (Rusalii), 8 rue d’Alsace 92110 Clichy

PARIS 2 – Saint Sulpice Crypte St.François, parohia Sfânta Parascheva si Sfânta Genoveva (14 oct) – 35 rue St.Sulpice 75006 Preot Răzvan Ionescu

PARIS 3 – Sainte-Marguerite, capela Notre-Dame-du-Faubourg, parohia Sfânta Genoveva si Sfântul Martin (3 ian) – 40 rue Saint Bernard 75011

PARIS 4 – parohia Sfântul Ioan Casian si Sfânta Genoveva – 15 rue de Douai 75009

PARIS 5 – Biserica Inaltarea Domnului si Sfântul Stefal cel Mare – 125 rue de Ruffins 93100 Montreuil

R

REIMS – parohia Sfintii Apostoli Petru si Pavel (29 iun) – 9 rue Bachelier 51100 Reims si 140 avenue du Gl. De Gaulle 51000 Châlons-en-Champagne

ROUEN – Chapelle Saint Victrice, parohia Sfântul Siluan (24 sept) – 8 rue de l’Industrie, Île Lacroix 76000

S

STRASBOURG – parohia Sfântul Ioan Botezatorul (24 iun) – 14 rue Sainte-Elisabeth 67000- Preot Vasile Iorgulescu

SUCY-EN-BRIE – Eglise Sainte Jeanne, parohia Sfântul Martin (11 nov) – rue Carnot 94370 Sucy-en-Brie

T-V

TOULOUSE – Notre-Dame-de-l’Assomption, parohia Acoperemântul Maicii Domnului (1 oct) – 23 rue Larade 31200 Toulouse

VICHY – Chapelle de la Transfiguration, parohia Schimbarea la Fata (6 aug) – 28 rue Beauparlant 03200 Vichy

Descarca revista in format pdf

Evenimente

Premiile Uniunii Ziaristilor Profesionisti - Lansarea volumului "În balansul vremurilor" -

Lansarea volumului 'În balansul vremurilor'

Uniunea Ziaristilor Profesionisti din România a premiat cele mai prestigioase creatii publicistice din anul 2015, din toate domeniile - presa scrisa, audiovizuala, carte de gen - în cadrul unei manifestari de înalta tinuta.

Marele Premiu a revenit cartii "ÎN BALANSUL VREMURILOR" - "volum-reper al jurnalismului românesc", dupa cum a punctat juriul, sub semnatura publicistului Carol Roman, director general al revistei "Balcanii si Europa".

Citeste mai mult